Galeria
„Warto być Polakiem”
7 listopada 2018r. odbył się finał konkursu Kuriera Lubelskiego z okazji jubileuszu 100- lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Warto być Polakiem” pod honorowym patronatem Wojewody lubelskiego.
Celem konkursu było budzenie zainteresowań dorobkiem minionych pokoleń , popularyzowanie tematyki historycznej związanej z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r.Do testu przystąpiło ponad 1000 uczniów z całej Lubelszczyzny. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy VIII – Gabriela Kawa i Aleksandra Duda.
Dnia 04 czerwca 2018 roku odbyło się rozstrzygnięcie XVXI Literackiego i Plastycznego Konkursu o Stanisławie Kostce. Uroczystość odbyła się w Kościele M.B Królowej Polski w Zamościu. Uroczystości przewodniczył J.E.KS.BP Mariusz Leszczyński. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy z wyróżnieniem. Spośród 30 szkół biorących udział w konkursie główną nagrodę wspaniałego, pluszowego misia wylosował J.E.KS.BP Mariusz Leszczyński dla Szkoły Podstawowej w Wielączy, którą otrzymała uczennica klasy VII Aleksandra Duda. Nagrodę otrzymała również uczennica klasy IV Marcelina Duda.
Na XXI Spotkaniu Teatralnym w MDK w Szczebrzeszynie w dniu 17 maja 2018, reprezentanci naszej szkoły pod kierownictwem p. A. Bartnik i p.E.Dudek przedstawili baśń „Kopciuszek” w języku angielskim. „Aktorzy z klasy” VI-VII mieli kolejną szansę zaprezentować swoje talenty na „dużej scenie”
„Teatr jest najważniejszą rzeczą na świecie, gdyż tam pokazuje się ludziom, jakimi mogliby być, jakimi pragnęliby być, choć nie mają na to odwagi, i jakimi są. „ Tove Jansson
Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa w Zwierzyńcu była inicjatorem wspaniałego wydarzenia- Przeglądu Teatrzyków Obcojęzycznych „ Drama sposobem na języki obce”.
Młodzi wielbiciele języków obcych zaprezentowali swoje umiejętności teatralne na deskach zwierzynieckiego kina „Skarb”. Mogliśmy obejrzeć m.in. : „ Czerwonego Kapturka”, „ Brzydkie Kaczątko” , „ Zaczarowany flet”. Uczniowie klasy VI i VII naszej szkoły pod kierunkiem p. Anny Bartnik przygotowali inscenizację baśni „Kopciuszek”. Barwne stroje oraz wspaniała gra aktorów dały nieoczekiwany efekt. Nasi reprezentanci zajęli zaszczytne I miejsce.
W Zamojskim Domu Kultury 14 maja odbył się spektakl pt: „Karolcia” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Przedstawienie przeniosło naszych najmłodszych widzów w świat przygód głównych bohaterów. Zobaczyliśmy w jaki sposób korzystają z magicznego koralika, spełniają nie tylko swoje zachcianki, ale przede wszystkim pomagają przyjaciołom ze szkoły oraz rodzicom. Zabawne kompozycje piosenek i przyjazny dla dzieci język nadały widowisku musicalowego charakteru. Bardzo podobały się naszym dzieciom wykorzystane w spektaklu efekty specjalne. Pozwoliły one poczuć widzom baśniowy charakter przeniesionej na deski teatralne książki Marii Kruger.
12 kwietnia 2018 roku podsumowano Regionalny etap VIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Bezpiecznie na wsi mamy - upadkom zapobiegamy" organizowanym przez KRUS.
III miejsce zajęła Hanna Tomaszewska
wyróżnienie Izabela Wróbel
podziękowanie za udział dostała Martyna Kłus
Z początkiem wiosny w naszej szkole Strażacy z OSP w Wielączy przygotowali interesującą i pouczającą prezentację połączoną ze szkoleniem z zakresu pierwszej pomocy. W trakcie spotkania mogliśmy dowiedzieć się z jakiego sprzętu ratunkowego korzystają okoliczni strażacy jak również jak trudną i odpowiedzialną pełnią funkcję. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w przeprowadzonych zajęciach. Uzyskana wiedza na pewno pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy naszym strażakom.
Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci przypada 2 kwietnia, lecz z powodu przerwy świątecznej przenieśliśmy go na 4 kwietnia. To święto nie przypadkowo obchodzone jest na początku kwietnia. W ten dzień 1805r. urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Z tej okazji odbyły się zajęcia zorganizowane przez opiekuna biblioteki szkolnej panią Ewę Dudek. Dzieci odgadywały zagadki, przeprowadzono zabawy dydaktyczne, czytano baśni. Uczniowie wykonywali zakładki do książek, lepili z plasteliny ulubioną postać z bajki.
Dnia 22.03.2018 odbyło się podsumowanie Powiatowego Plastycznego Konkursu Wielkanocnego.
I miejsce zajęła Katarzyna Dołba.
Wyróżnienie otrzymała Gabriela Kawa.
Gratulujemy sukcesu.
15.03.2018 rozstrzygnięto Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Zimowy przyjaciel zwierząt".
Wyróżnienie otrzymała Hanna Tomaszewska.
Kiermasz ciasta w naszej szkole
13 marca 2018 roku Samorząd Uczniowski zorganizował po raz drugi kiermasz ciasta. Można było kupić pyszne, domowe wypieki za symboliczną złotówkę. Ciasta zostały upieczone przez nasze uczennice. Chętnych do kupna i tym razem nie brakowało.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!!!!!
Dnia 02.03.2018r uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
W kategorii klas IV – VI Marlena Pawłowska zajęła II miejsce,
W kategorii klas VII – III Gimnazjum Gabriela Kawa zajęła II miejsce
Dnia 29 grudnia szkolny zespół wokalny pod kierunkiem p. Ewy Dudek brał czynny udział w Koncercie Kolęd w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie. Koncert połączony był ze zbiórką rzeczową dla Pensjonariuszy Domu Seniora.
Warsztaty kulinarne
Przygotowanie Wigilii dla całej społeczności szkolnej, rodziców i zaproszonych gości poprzedzone było warsztatami kulinarnymi regionalnych potraw wigilijnych.
Były one atrakcją dla uczniów klas starszych, w trakcie których pod okiem nauczycieli i rodziców samodzielnie przygotowywali potrawy wigilijne i świąteczny stół. Zadbano o właściwą atmosferę i komunikację podczas wykonywania pracy. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich kulinarnych umiejętności i poczuć się gospodarzami tego niepowtarzalnego spotkania opłatkowego.
Konkurs bożonarodzeniowy
Dnia 19 grudnia 2017r. w Miejskim Domu Kultury w Szczebrzeszynie odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Bożonarodzeniowego. Uczniowie z naszej szkoły zdobyli wysokie miejsca. W kategorii wiekowej Szkoła Podstawowa kl. I-III:
I miejsce zajął Dawid Kuźma
III miejsce zajął Mikołaj Małecki
W kategorii wiekowej Szkoła Podstawowa kl. IV-VI:
I miejsce zajęła Hanna Tomaszewska
W kategorii Szkoła Podstawowa kl. VII, gimnazjalne i ponadgimnazjalne:
III miejsce zajęła Gabriela Kawa
Kiermasz bożonarodzeniowy
Zgodnie ze szkolną tradycją w okresie przedświątecznym uczniowie wraz z opiekunami zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu bożonarodzeniowego. Posługując się różnymi technikami artystycznymi, stworzyli wspaniałe stroiki, bombki i inne ozdoby z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Wykonali też własnoręcznie przepiękne kartki świąteczne, które zostały wręczone instytucjom zaprzyjaźnionym ze szkołą, emerytowanym nauczycielom i pracownikom szkoły oraz sponsorom. Prace uczniów miały unikalny charakter i z pewnością podobnych nie sposób znaleźć na sklepowych półkach. Warty podkreślenia jest fakt, że autorami pomysłów byli nasi nauczyciele i uczniowie. Prace te zostały wystawione na kiermaszu zorganizowanym przy Kościele pod wezwaniem Św. Stanisława w Wielączy.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy poświęcili swój wolny czas i zajęli się sprzedażą stroików.
Mikołajki w przedszkolu
Mikołajki w przedszkolu to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Pomimo braku białego puchu, jak co roku we wczesnych godzinach rannych w asyście swojego pomocnika przybył do przedszkola Św. Mikołaj.
Długo oczekiwany Gość wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze Dzieci śpiewały dla Mikołaja piosenki i recytowały wierszyki. Przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że będą grzeczne przez cały rok.
Na zakończenie Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami. Miłym akcentem spotkania były wspólne zdjęcia z naszym gościem.
Andrzejki w oddziale przedszkolnym
30listopada w oddziale przedszkolnym zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ organizowane były andrzejki.
Andrzejki w naszym przedszkolu to już tradycja. Ten dzień jest dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogą poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość.
Nie zabrakło i tym razem ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość oraz wróżby z gałązkami wiśni itp.
Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem.
Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
W dniu 22 listopada na zebraniu z rodzicami zostało zaprezentowane przedstawienie teatralne pt. „ Leśne opowieści - O Borsuku Samotniku” w wykonaniu uczniów z klasy IV, przygotowane pod kierunkiem pani Anny Malinowskiej.
Główną postacią w przedstawieniu jest borsuk, który nie lubił towarzystwa innych i nikomu nie pomagał. Kiedy jego nora została zalana przez wodę, mieszkańcy lasu okazali mu pomoc. Borsuk zrozumiał, że dobroć, skromność i przyjaźń się opłaca oraz nauczył się wrażliwości na krzywdę innych, na konieczność pomagania sobie w różnych sytuacjach.
Uczniowie bardzo dobrze odegrali swoje role. Przedstawienie uatrakcyjniały piosenki oraz tańce
Występ młodych aktorów nagrodzony został gromkimi brawami.
Uroczystość w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia
"Misie pięknie się kłaniają, wszystkie dzieci do zabawy zapraszają".
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.
Tego szczególnego dnia dzieci przybyły do przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi misiami. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania dzieci pluszowym misiem pani Edyty. Każde dziecko miało też okazję przedstawić swojego przyjaciela. Atrakcją dnia było wspólne wykonanie plakatu. Dzieci odgadywały zagadki rysunkowe „Co brakuje misiowi”? Następnie przedszkolaki wzięły udział w quizie: „Co wiemy o misiach”? Każde dziecko na obrazkach rozpoznawało misia ze znanych bajek. Następnie maluchy obejrzały projekcję popularnej bajki pt.„Miś Uszatek”. Kolejnym punktem spotkania była gimnastyka z misiem, zabawy z chustą animacyjną i taniec z misiami.
Ten wyjątkowy dzień, pełen wrażeń na pewno powtórzymy w przyszłym roku!
Prawa Dziecka w przedszkolu
20 listopada 2017r przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego poprowadzili zajęcia w przedszkolu na temat praw dziecka pt. „Wszystkie dzieci nasze są”. Celem lekcji było kształtowanie u dzieci świadomości posiadania własnych praw, oraz tolerancji odmienności drugiego człowieka. Poprzez zabawę, dyskusję, rozmowę i zajęcia plastyczne uczniowie naszej szkoły uczyli swoich najmłodszych kolegów praw i obowiązków „Dzieci mają swoje prawa niech każdy się dowie, bo dziecko to także człowiek”.
Mały człowiek, duża sprawa.
Mały człowiek ma swe prawa.
Strzegąc praw tych należycie,
układamy dziecku życie.
„Pamiętajmy o tych, których już nie ma”
Jak co roku przed Świętem Zmarłych uczniowie naszej szkoły porządkowali mogiły żołnierzy AK poległych podczas II wojny światowej oraz groby zmarłych nauczycieli.
Złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze – oddając w ten sposób pamięć i hołd żołnierzom i pedagogom
Po raz pierwszy w tym roku 31 października odbył się Kiermasz Domowego Ciasta.
Chętni uczniowie oraz ich rodzice przygotowali pyszne domowe wypieki. Przeprowadzeniem akcji zajął się Samorząd Uczniowski. Ciasto sprzedawane było na długiej przerwie, a wybierać było w czym. Kupujących kusiły serniki, szarlotki, babki, rurki, ciasto z galaretką. Nie zabrakło ulubionych przez wszystkich muffinek.
Krótko mówiąc – raj dla podniebienia i łasuchów. Było pysznie!!!!!
Chętnych na te domowe smakołyki nie brakowało. Akcja cieszyła się dużą popularnością nie tylko wśród uczniów, ale też nauczycieli i pracowników szkoły. Każdy za symboliczną kwotę 1,50zł mógł kupić porcję ulubionego ciasta. Wszystkie ciasteczka wyprzedały się na jednej przerwie.
Dziękujemy RODZICOM uczniów, którzy przygotowali domowe wypieki!!!
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczone zostaną na akcje Samorządu Uczniowskiego.
Ekologiczni „Jaskiniowcy”
Troska o przyrodę to obowiązek każdego z nas. Stąd też potrzebne jest stałe pogłębianie świadomości w tym zakresie. 3 października, na deskach MDK w Szczebrzeszynie, zobaczyliśmy spektakl ekologiczny pt. „Jaskiniowcy”. Krakowscy aktorzy zaprezentowali 60-minutowe przedstawienie, którego przesłanie było oczywiste, a zarazem bardzo trafne: wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przyszłość świata. Tłem wydarzeń były czasy prehistoryczne, a spokojne życie mieszkańców niespodziewanie zakłóciła wizyta podróżniczki z odległej przyszłości.
Artyści w ciekawy sposób zaprezentowali zagrożenia dla środowiska naturalnego wynikające z niewłaściwej gospodarki odpadami, niskiej emisji, czy też zanieczyszczania wód. Uświadomili nam też, jak ważne są: konieczność ograniczania wytwarzanych odpadów, potrzeba ich segregacji i recyklingu.
fot. MDK Szczebrzeszyn
Konkurs Plastyczny ,,Pocztówka z Roztocza"
Dnia 26 września 2017r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu odbyło się podsumowanie Regionalnego Konkursu Plastycznego ,,Pocztówka z Roztocza". W konkursie brali udział uczniowie powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego.
Uczennice naszej szkoły:
Hanna Tomaszewska zajęła III miejsce
Gabriela Kawa zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy sukcesu.
PLANETARIUM
Nasi uczniowei wzięli udział w pokazach układu słonecznego - planetarium.
W dniu 12.06.2017 r. odbyło się uroczyste rozstrzygniecie konkursu "Zeszyt lektur". organizowanego przez Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Szczebrzeszynie. W konkursie wzięło udział 43 uczniów z klas I-III Szkół Podstawowych.
W kategorii uczniów klas drugich wyróżnienie zdobył Mikołaj Małecki.
W kategorii uczniów klas trzecich, Marcelina Duda i Jakub Duda Zajęli II miejsce, a Nicola Waga III miejsce.
22 maja odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród z XV Powiatowego Konkursu
Twórczości „Moja Mała Ojczyzna” pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Zamojskiego i Wójta Gminy Nielisz.
Z uwagi na to, iż uczniowie naszej szkoły w tym dniu byli na wycieczce w Warszawie, odbioru nagród i dyplomów dla uczniów klasy trzeciej, którzy zajęli wysokie miejsca, dokonano w późniejszym terminie.
Nicola Waga zdobyła I miejsce, a Julia Pytlowska III w kategorii utwór literacki. Miłosz Rycko zdobył II miejsce w kategorii prezentacja multimedialna.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Wielączy przystąpili po raz drugi do Ogólnopolskiego Konkursu czytelniczego „Książka- przyjaciel prawdziwy!”
Patronem głównym konkursu jest Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
W ramach przygotowania do konkursu uczniowie czytali głośno książkę- tom II „Wyprawa do kryształowej groty”, a następnie omawiali konkretne zagadnienia, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w materiałach pomocniczych. Do dyspozycji nauczycieli organizatorzy udostępnili scenariusze, piosenki, multimedia, plakaty, naklejki – słowem wszystko, co pomogło dzieciom poczuć się uczestnikami przygód w bajkowym świecie.
Dzięki głośnemu czytaniu w szkole oraz nietypowej metodzie pracy z książką były to dla naszych uczniów niezapomniane zajęcia, które zachęcały ich do czytania.
W etapie ogólnopolskim szkołę mogła reprezentować jedna 3 osobowa drużyna uczniów. Przedmiotem oceny jurorów był nadesłany przez szkołę film z nagraną scenką teatralną.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna z klasy trzeciej w składzie: Julia Pytlowska, Miłosz Rycko i Kamila Burcon. Scenka teatralna do filmu konkursowego zastała przygotowana pod kierunkiem pani Anny Malinowskiej i pani Edyty Tujaka, a nagrana przez absolwenta naszej szkoły, studenta drugiego roku dziennikarstwa Grzegorza Rycko.
Po raz drugi udało nam się zdobyć wyróżnienie, co zważywszy na ogromną liczbę biorących w konkursie szkół z całej Polski, jest dużym sukcesem. Jako nagrodę szkoła otrzymała dyplom i piękny album o kopalni soli w Wieliczce oraz darmowy bilet wstępu na zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce dla grupy 35 osobowej wraz z opiekunami, który można wykorzystać w dowolnym terminie do 30 czerwca 2018 roku.
Udział w konkursie był ciekawym doświadczeniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, a największe z nich – wycieczka do Wieliczki, dopiero przed nami.
5 czerwca 2017 r. gościliśmy dzieci z Samorządowego Przedszkola w Szczebrzeszynie. Grupa 3-4 latków pod kierunkiem p. dyrektor Małgorzaty Jarmuł oraz p. Elżbiety Kukułowicz zaprezentowała spektakl teatralny pt. "W gospodzie u pana Trzmiela". Występ przedszkolaków zachwycił wszystkich widzów. Gratulujemy i zapraszamy za rok!!!
Uczniowie naszej szkoły należą do sekcji kyokushim karate. Treningi odbywają się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Wielączy. Dzieci aktywnie uczestniczą w zajęciach. Korzystają z nich również uczniowie z innych szkół. Jest to dla nich ciekawa forma spędzania wolnego czasu oraz umiejętność pracy nad swoim charakterem i ciałem.
7 IV 2017 r. odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego o tematyce wielkanocnej organizowanego przez MDK w Szczebrzeszynie. II miejsce w swojej kategorii za stroik zdobył Piotr Buryś z kl. II, a Hanna Tomaszewska z kl. V II miejsce za kartkę świąteczną.
Uczniowie kl. II Małecki Mikołaj, Kyc Jakub, Rycaj Natalia i kl. III Duda Jakub, Waga Nikola i Rycko Miłosz wzięli udział w konkursie czytelniczym "Czy zasz...?" organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu.
W dniu 16 marca 2017 r. uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział zajęciach edukacyjnych z cyklu Mądre bajki z całego świata EFEKT DOMINA prowadzonych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu.
Zajęcia zostały przeprowadzone w oparciu o dwie bajki pochodzące z cyklu 17 bajek zaczerpniętych z kultury 9 krajów świata.
Pierwszą z nich jest bajka z Toga - Najmądrzejsze stworzenie na ziemi, która pokazuje czym jest mądrość i jak należy z niej korzystać. Druga Bajka o Piotrusiu, dzielnym Azorku i mądrej Filemonce odpowiada na ważne dla dzieci pytania. Czym jest dobroć? Co to znaczy być odważnym? Czym jest wrażliwość? Czy każdy posiada zalety?
Warsztaty są również okazją do pogłębienia wiedzy o krajach, z których wywodzą się opowieści.
Grupa rekonstrukcyjna "Sami Swoi" - zapoznanie dzieci ze zwyczajami, strojami i zawodami wsi polskiej.
„ZBIERAMY I POMAGAMY”
W październiku 2016r Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs klasowy „Zbieramy i Pomagamy”. Konkurs polegał na zbiórce jak największej ilości plastikowych korków od października 2016r do lutego 2017r. Celem konkursu była pomoc charytatywna Wiktorii Hantz. Dziewczynka urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym, jest niesprawna ruchowo, a marzeniem jej jest kiedyś pójść na spacer własnymi nogami.
Każda klasa podeszła do zadania bardzo poważnie i uzbierała mnóstwo korków.
Jak to w konkursach bywa są miejsca i nagrody:
I miejsce-największa ilość zebranych korków KLASA VI
II miejsce KLASA IV-V
III miejsce PRZEDSZKOLE
GRATULIUJEMY!!!
Nagrody zostały ufundowane przez Samorząd Uczniowski. Pieniążki na zakup nagród pozyskano ze sprzedaży ciasta.
1 marca 2017r. obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
W naszej szkole uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem nauczyciela historii p.Urszuli Gomuła zaprezentowali krótki rys historyczny, w którym przedstawili tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Cześć Ich Pamięci!
SZKOLNA AKCJA LEKKI TORNISTER
Ciężar szkolnego plecaka nie może przekraczać 10% wagi ciała dziecka, o ile uczeń ma ukończyć szkołę bez poważnych wad kręgosłupa i stawów. Dopiero uczeń 13-letni może dźwigać ciężar stanowiący 15% wagi ciała. Jeśli plecak zwisa z pleców i dziecko się pochyla, waga plecaka odczuwana przez organizm wzrasta o 60%. Jeśli plecak ma kółka - wymusza skrzywienie ciała i nierównomierne obciążenie kręgosłupa. Dlatego bardzo ważne jest kształtowanie świadomości, że uczniowie powinni zostawiać ciężkie podręczniki na swoich półkach w klasie, a nosić jedynie niezbędne rzeczy, powinni uczyć się dobrego pakowania tornistra do szkoły.
W ramach promocji zdrowia w dniu 15 lutego 2017 r. odbyła się akcja ważenia tornistrów uczniów wszystkich klas pod hasłem „Warto o swoje zdrowie zadbać już dziś!”
Badania polegały na ważeniu uczniów i ich tornistrów z pełnym wyposażeniem oraz bez wyposażenia.
Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczniowie byli bardzo ciekawi, ile waży ich tornister, a jednocześnie mogli skontrolować swoją wagę i dowiedzieć się jak ciężki tornister mogą nosić bez szkody dla swojego zdrowia. Wszyscy uczniowie mieli prawidłowy ciężar tornistrów, ponieważ część pomocy dydaktycznych i podręczników przechowują w klasowych szafkach.
Akcja uświadomiła wszystkim uczniom zagrożenie zdrowotne związane ze zbyt ciężkim tornistrem.
WALENTYNKI
Dzień świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
Że chcą kochać i kochają!
Walentynki to święto zakochanych i zaprzyjaźnionych. W tym dniu szczególnie chcemy obdarowywać i być obdarowywani: dobrym słowem, westchnieniem, uśmiechem, kwiatkiem, liścikiem, wierszykiem. W naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował POCZTĘ WALENTYNKOWĄ. Każdy mógł w sekretny sposób wyznać uczucie do drugiej osoby- wysyłając KARTKĘ WALENTYNKOWĄ. 14 lutego królował kolor miłości. Korytarz był przystrojony serduszkami, uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na czerwono. Na długiej przerwie członkowie samorządu wręczyli adresatom WALENTYNKI. Każdy uczeń był podekscytowany, a serduszka biły mocniej niż kiedykolwiek . Uczniowie mogli również poczytać śmieszne wierszyki i życzenia walentynkowe na tablicy Samorządu Uczniowskiego. Ten dzień upłyną w radosnej, miłosnej atmosferze.
Bądźmy kochani i umiejmy kochać!!!!!!!!
WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY
Uczennice naszej szkoły Katarzyna Dołba, Kamila Momot i Aleksandra Duda zostały wyróżnione w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Moje małe Zoo".
MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU
Dnia 6 grudnia nasze Przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, wyglądały przez okna, wypatrując niecodziennego Gościa.
Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci, przybył nie tylko z workiem pełnym prezentów, towarzyszyła Mu także wspaniała asystentka - Mikołajka .
Na spotkanie z Mikołajem przedszkolaki przygotowały specjalny program, który na pewno spodobał się Gościom, ponieważ uśmiech nie schodził z Ich twarzy.
Wykonane zdjęcia będą wspaniałą pamiątką tego wydarzenia.
22 listopada nasza szkoła już po raz kolejny uczestniczyła w zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu. Zajęcia odbyły się pod hasłem „Link do przyszłości”. Informacja i zdjęcie ukazały się w Tygodniku Zamojskim z dnia 30 listopada 2016 r.
Uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji pt. „Zostań Pomocnikiem Świętego Mikołaja” - Podaruj prezent dziecku z chorobą nowotworową zorganizowanej przez Fundację Spełnionych Marzeń. Dzieci z dobroci serca przynosiły upominki, które zostały przekazane Oddziałowi Hematologii, Onkologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.
Wszystkim uczniom i rodzicom dziękujemy za ogromne zaangażowanie.
KLAUN WALDUŚ
W piątek odwiedził nas klaun Walduś. Swoimi sztuczkami zaciekawił i rozbawił wszystkich uczniów.
ANDRZEJKI
Dnia 24 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie z niecierpliwością czekali na ten niezwykły inny niż wszystkie dzień. Były wróżby andrzejkowe, zabawa i słodki poczęstunek.
ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU „MOJA EKOZABAWKA”.
Na początku listopada w ramach kampanii wrześniowej „Śmieci mniej –Ziemi lżej” został rozstrzygnięty wewnątrzszkolny konkurs plastyczno-techniczny „MOJA EKOZABAWKA”.
Konkurs ten adresowany był do wszystkich dzieci uczęszczających do nasze szkoły. Zadaniem uczniów było wspólne wykonanie z rodzicami zabawki z materiałów, nadających się do recyklingu. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy dzieci na temat zagadnień z zakresu ekologii i ochrony środowiska, rozbudzenie wyobraźni oraz fantazji, a także wspieranie więzi rodzinnych łączących dzieci i rodziców poprzez umożliwienie wspólnego tworzenia.
Do konkursu napłynęło 17 prac. Wszystkie były piękne i pomysłowe. Do ich oceny powołano Jury: p. Ewa Dudek, uczniowie: Gabriela Kawa, Klaudia Wróbel, Hanna Tomaszewska, Bartek Rycko. Brano pod uwagę: pomysłowość, staranność, dobór materiałów odpadowych , a także technikę wykonanej pracy.
Po wnikliwej obserwacji przyznano trzy nagrody główne oraz wyróżnienie.
I miejsce Marlena Szymanek uczennica kl. I
II miejsce Kamila Dziadosz uczennica kl. V
III miejsce Mikołaj Małecki uczeń kl. I
Wyróżnienie Jakub Kyc uczeń kl. I
Zarówno laureaci jak i wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Fundusze pozyskane na zakup upominków pochodzą ze sprzedaży ciasta.
Jeszcze raz BRAWA dla zwycięzców!!!
Pamiętamy o zdrowym odżywianiu- robimy sałatkę wielowarzywną
Przedszkolaki uwielbiają zajęcia plastyczne
Dnia 28.10.2016 r. uczniowie naszej szkoły uporządkowali groby i zapalili znicze na grobach zmarłych nauczycieli i żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.
Dnia 17października 2016r. odbył się apel pt. „Październik miesiącem oszczędzania” zaprezentowany przez uczniów klasy IV i V. Zachęcając wszystkich do oszczędzania uczniowie pod kierunkiem p. Anny Wawryk-Chwil zaprezentowali krótki montaż słowno muzyczny ukazujący jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa umiejętność właściwego gospodarowania pieniędzmi, której powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat. Na zakończenie uczniowie klasy I otrzymali książeczki SKO z pierwszą wpłatą w wysokości 5 zł, którą ufundował Bank Spółdzielczy w Szczebrzeszynie.
Kiermasz domowego ciasta
Po raz kolejny udała się akcja „sprzedaż domowego ciasta”. Zaangażowanie uczniów i rodziców w domowe wypieki przeszło nasze oczekiwania. W czwartek 20.10.2016 roku chętni uczniowie przynieśli przepyszne ciasta, które upiekli w domu wraz z rodzicami. Ciasta kusiły swoim zapachem i wyglądem. Każdy z uczniów mógł tym razem kupić tyle porcji ciasta ile chciał. Młodzi ciastkarze mogli pochwalić się swoimi zdolnościami kulinarnymi, wskazując i polecając kolegom swoje upieczone ciasto.
Po raz kolejny dziękujemy darczyńcom za pyszne wypieki.
NAGRODY EDUKACYJNE
Dnia 13.10.2016 roku absolwentki naszej szkoły Julia Kyc i Gabriela Dudek oraz uczennica klasy VI Gabriela Kawa otrzymały Nagrodę Edukacyjną Burmistrza Szczebrzeszyna za wybitne osiągnięcia w dziedzinie nauki i za osiągnięcia artystyczne za rok szkolny 2015/2016.
DZIEŃ CHŁOPAKA W PRZEDSZKOLU
Nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie Cała Polska Czyta Dzieciom.
Książki gościnnie czyta pracownik Miejsko-Gminnej Publicznej Biblioteki w Szczebrzeszynie
pani Magdalena Tomaszewska.
WARSZTATY KREATYWNEJ PRACY Z BAJKĄ
Dnia 7 maja 2016 r. dziesięciu uczniów z klas II- IV wzięło udział w warsztatach KREATYWNEJ PRACY Z BAJKĄ, będących elementem projektu Akademia bajki, słowa i obrazu, które odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.
Warsztaty prowadził p. Michał Malinowski - muzealnik, inżynier wyobraźni i profesjonalny „opowiadacz" bajek, pedagog, pisarz, artysta oraz podróżnik. Studiował w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA.
Na początku uczestnicy wzięli udział w „rozgrzewce", czyli gimnastyce ciała i umysłu. Następnie wysłuchali bajki o wilku i rodzinie kurczaków oraz dowiedzieli się, w jaki sposób najlepiej jest rozwiązywać konflikty. Kolejną opowieścią, którą wysłuchały dzieci była bajka o niewidomym staruszku mieszkającym w Afryce i o tym, dlaczego na świecie jest tyle zła i dobra oraz o tym, że można widzieć nie tylko oczami, a słyszeć przede wszystkim sercem.
Następnie uczniowie dowiedzieli się, jak znaleźć skarb ukryty w słoju z wiśniami. Zastanawiali się, co jest największym skarbem w życiu oraz jakie cechy powinien posiadać „poszukiwacz" skarbów. Kulminacyjnym momentem zajęć było tworzenie przez uczestników opowieści o poszukiwaniu skarbów, z wykorzystaniem klocków MuBaBaO. W trakcie zabawy uczniowie z najprostszych form klocków wyczarowywali niezwykłe kształty. Każda z tych budowli miała swoją „opowieść", którą uczestnicy na koniec dzielili się z innymi.
Warsztaty zakończyły się prezentacją metodą Kamishibai bajki japońskiej „O dziadku i myszkach" i o tym, że każdy człowiek może się zmienić i stać się dobrym.
JAŚ I MAŁGOSIA
KONKURS PLASTYCZNY
Gabriela Dudek została laureatką II miejsca w wojewódzkim etapie VI Ogólnopolskiego Konkursu dla Dzieci "BEZPIECZNE NA WSI - NIEBEZPIECZNE ATRAKCJE W WAKACJE". Ogółem w konkursie wzięło udział 4080 uczniów z 302 szkół podstawowych z terenów województwa lubelskiego.
RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
W tym roku p. Edyta Tujaka i p. Anna Wawryk-Chwil uczestniczyły w szkoleniu „Ratujemy i uczymy ratować” prowadzonym przez wykwalifikowanych instruktorów Fundacji WOŚP Jurka Owsiaka, z którego oprócz umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy pozyskały dla szkoły pomoce do przeprowadzania zajęć.
W miesiącu maju przeszkoleni nauczyciel prowadzili zajęcia w klasach IV-VI. Uczniowie poprzez zabawę uczyli się jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie, która w danym czasie i miejscu potrzebuje pomocy. W szkoleniu wykorzystano materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy:
- Filmy instruktażowe - Doktor Kręciołek, Spotkanie z Piotrusiem i Kasią,
- Podręczniki do nauki pierwszej pomocy dla dzieci i nauczycieli'
- Fantomy MiniAnia i LittleAnia,
- Tekturowe telefony komórkowe.
Na zajęciach poruszano następujące tematy:
1. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.
2. Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.
3. Sprawdzenie oddechu.
4. Pozycja boczna ustalona.
5. Oddechy ratownicze i uciski klatki piersiowej czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa(RKO).
6. Łańcuch Przeżycia.
W efekcie uczniowie objęci powyższym szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych.
W miesiącu czerwcu starsi uczniowie pod czujnym okiem p. Edyty i p. Ani będą uczyć młodszych zasad udzielania pierwszej pomocy.
WIZYTA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
W dniu 25 maja 2016r. uczniowie klas I-III wzięli udział w zajęciach z tekstem literackim organizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu pod hasłem „Przygoda z książką”.
W trakcie zajęć uczniowie w sposób twórczy interpretowali literaturę, korzystając z takich form wyrazu jak film, animacja i plastyka.
Warsztaty prowadzone były na podstawie książek z serii „Czytam sobie” Wydawnictwa Egmont.
PRZEDSZKOLAKI POSZUKUJĄ
Przedszkolaki szukają co piszczy w trawie
PROJEKT BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Kończymy projekty organizowane przez bibliotekę szkolną- malowanie ulubionych postaci z książek.
WIZYTA W SZKOLE MUZYCZNEJ
KONKURS FRAZEOLOGICZNY
Dnia 26.04.2016r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Bodaczowie odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Frazeologicznego „Mistrz słowa”. Uczniowie naszej szkoły uzyskali wysokie lokaty.
II miejsce Julia Kyc
III miejsce Michał Warchoł
Wyróżnienia
Gabriela Kawa
Julia Gac
Serdecznie gratulujemy !!!
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY
Rozstrzygnięto etap powiatowy VI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci ,,Bezpiecznie na wsi -niebezpieczne atrakcje w wakacje”.
II miejsce zajęła Gabriela Dudek
wyróżnienie Gabriela Kawa
Nagrody wręczyła pani kierownik Krystyna Nowosad
WIZYTA W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ
28 kwietnia w ramach Szkolnego Tygodnia Książki uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach twórczych organizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu- pt. Skąd się wzięły małpy w Internecie.
TYDZIEŃ KSIĄŻKI
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. To okazja, by przeprowadzić Szkolny Tydzień Książki- cykl zajęć zorganizowanych wokół tematu książek. W ramach zajęć dzieci m.in. wykonywały plakaty zachęcające do czytania, odgadywały tytuły książek przy zabawie w kalambury, odbyła się rozmowa na temat potrzeby czytania, na temat różnych rodzajów książek itp. Przedstawiały swoich ulubionych bohaterów z książek.
OGÓLNOPOLSKI KONKURS CZYTELNICZY
Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Czytelniczy „Książka przyjaciel prawdziwy”.
Nadesłany przez naszą szkołę film konkursowy pt. „Pamiętnik wielickiego skrzata” otrzymał wyróżnienie.
Jest to duży sukces biorąc pod uwagę fakt, że w konkursie wzięły udział szkoły z całej Polski.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Wielączy przystąpili po raz pierwszy do Ogólnopolskiego Konkursu czytelniczego „Książka- przyjaciel prawdziwy!”
Patronem głównym konkursu jest Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
Temat roku 2016: W Krainie Solilandii.
W ramach przygotowania do konkursu nauczyciele najpierw czytali dzieciom książkę na głos - tom I „Pamiętnik wielickiego skrzata”, a następnie omawiali z nimi konkretne zagadnienia, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w materiałach pomocniczych. Do dyspozycji nauczycieli organizatorzy udostępnili scenariusze, piosenki, multimedia, plakaty, naklejki – słowem wszystko, co pomogło dzieciom poczuć się uczestnikami przygód w bajkowym świecie.
Mamy nadzieję, że dzięki głośnemu czytaniu w szkole oraz nietypowej metodzie pracy z książką pomożemy dzieciom we wszechstronnym rozwoju i zachęcimy je do czytania.
W etapie ogólnopolskim szkołę może reprezentować jedna 3 osobowa drużyna uczniów. Przedmiotem oceny jurorów będą nadesłane przez szkołę filmy z nagraną scenką teatralną. Dodatkowo filmy konkursowe mogą walczyć o „Nagrodę Publiczności" na bajkowym kanale: CzytamyBajkiPL
Naszą szkołę reprezentuje drużyna: Julia Pytlowska kl. II, Miłosz Rycko kl. II i Dawid Waga kl. III. Scenka teatralna do filmu konkursowego zastała przygotowana i nagrana pod kierunkiem pani Anny Malinowskiej i pani Edyty Tujaka.
Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu.
Zapraszamy do obejrzenia filmu
PRACA PRZEDSZKOLA
W naszym przedszkolu bawimy się, uczymy, występujemy oraz uczymy sie kulturalnego zachowania np. podczas wspólnych posiłków.
LEKCJA W TERENIE
Poznajemy naturalne środowisko żab.
NASZE PRACE
SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY
Wtorek - 05.04.2016r. – był ważnym dniem dla szóstoklasistów.
Uczniowie klasy VI o godz. 900 przystąpili do pierwszej części sprawdzianu szóstoklasisty, który zawierał zadania zamknięte i otwarte z języka polskiego i matematyki. Na rozwiązanie wszystkich zadań mieli 80 minut. Po pierwszych ciężkich zmaganiach egzaminacyjnych nastąpiła przerwa, którą uczniowie spędzili na rozmowach oraz smacznym poczęstunku przygotowanym przez rodziców. O godz. 1145 uczniowie przystąpili do drugiej części sprawdzianu z języka angielskiego. Na rozwiązanie zadań z arkuszem standardowym mieli 45 minut.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowanie poczęstunku !
Uczniowie klasy VI – trzymamy kciuki i życzymy Wam jak najlepszych wyników w maju!
KONKURS CZYTELNICZY
Uczniowie kl. III Waga Dawid i Maciek Wróbel wzięli udział w konkursie czytelniczym „Czy znasz…?” organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu.
Zabrakło im tylko kilka punktów aby zakwalifikować się do drugiego etapu. Rywalizacja była duża, w konkursie wzięło udział ok. 80 uczniów.
W przyszłym roku postaramy się o lepsze wyniki.
WIOSENNY KONKURS EKOLOGICZNY
Dnia 21 marca klasy VI i V pod opieką p. Ewy Dudek i p. Edyty Tujaka wzięły udział w konkursie świątecznym „Wiosenne poszukiwania zajączka w zamojskim ZOO”. Był to nie lada wyczyn. Zadaniem naszym było zalezienie na czas 10 jaj umieszczonych w różnych miejscach, które mieliśmy odnaleźć za pomocą mapy. Uczniowie naszej szkoły i Szkoły Podstawowej nr 8 w Zamościu rywalizowały ze sobą mierząc się z pytaniami i zadaniami dotyczącymi zwierząt zamojskiego ZOO. Po wykonaniu poleceń konkursowych czekał na nas słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy zabawy dostali pamiątkowe nagrody i dyplom dla szkoły.
WIOSNA W I KLASIE
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY
Dnia 22.03.2016 r. odbyło się rozstrzygnięcie Powiatowego Konkursu Plastycznego ,,Stroik Wielkanocny" zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu.
I miejsce zajęła Hanna Tomaszewska, wyróżnienie otrzymała Weronika Bździuch.
Dziewczynom serdecznie gratulujemy.
KONKURS PLASTYCZNY
Hanna Tomaszewska zajęła III miejsce w kategorii stroik w Powiatowym Konkursie Plastycznym ,,Tradycje Wielkanocne'' organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie.
KONKURS POŻARNICZY
W dniu 8 marca 2016 r. odbyły się w naszej szkole gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.
Przybyłych gości oraz uczestnikówturnieju serdecznie przywitała pani dyrektor Jadwiga Sokół, życząc uczniom powodzenia podczas rozwiązywania testu.
W zmaganiach wzięło udział 32 uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z Gminy Szczebrzeszyn, którzy zmierzyli się z zagadnieniami związanymi z udzielaniem pierwszej pomocy, przepisami o ochronie przeciwpożarowej oraz wykazali się znajomością sprzętu używanego przez Straż Pożarną.
Poziom wiedzy zaprezentowany przez dzieci i młodzież był wysoki, a zweryfikowany został przez komisję w następującym składzie: gminny inspektor do spraw p/poż. pani Anna Socha , zastępca gminnego komendanta OSP pan Waldemar Dołba oraz nauczyciele z poszczególnych szkół przygotowujący uczniów do turnieju.
Po wypełnieniu dość trudnego 45- minutowego testu, uczniowie mogli obejrzeć wystawę prac plastycznych, prezentowanych w ramach XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem „W trosce o bezpieczeństwo”, który został rozstrzygnięty po zakończeniu turnieju wiedzy.
Konkurs dotyczył kształtowania prawidłowych zachowań oraz właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży w domu, na ulicy, w szkole, na wycieczce. Miał na celu zainteresowanie problemem, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także ukazać strażaków ratowników w szerokim spektrum działań ratowniczo-gaśniczych. Poprzez sztukę dzieci zwracały uwagę na ważne zjawiska i sytuacje, które mogą zdarzyć się w codziennym życiu, co z pewnością nauczy ich prawidłowego postępowania już od najmłodszych lat.
Zwycięzcom Turnieju Wiedzy Pożarniczej oraz Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży jak również ich Opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
SPOTKANIE Z PISARKĄ MARIĄ KRASOWSKĄ
12 II 2016r. uczniowie kl.V i VI wraz z panią Urszulą Gomuła brali udział w spotkaniu z autorką książki „Wyspa X” panią Marią Krasowską. Pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiadała jak powstała jej debiutancka powieść. W prezentacji multimedialnej przedstawiła swoje pasje tj. prowadzenie bloga, czytanie książek, uprawianie sportu – akrobatykę oraz częste podróże. Następnie odpowiadała na pytania młodzieży dotyczące swoich zainteresowań, powstania kolejnych części powieści oraz planów na przyszłość. Spotkanie z młodą pisarką było dla dzieci wspaniałym przeżyciem. Dla wielu z nich było to nowe, ciekawe doświadczenie. Po zakończeniu spotkania uczniowie mogli zakupić książkę wraz z dedykacją autorki.
Dnia 12 II 2016r. w naszej szkole odbyła się pogadanka na temat życia gadów, następnie dzieci miały okazję zobaczyć jaszczurkę - agamę brodatą.
Akcja „Szkoła w Wielączy ma wielkie serca, pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”
Uczniowie klasy VI pod opieką p. Edyty Tujaka zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt przebywających z zamojskim schronisku. Wszystkie dzieci włączyli się do akcji i każdy z uczniów przyniósł „co nie-co” do schrupania dla bezdomnych zwierząt.
Dnia 28 stycznia 2016 roku karma została przekazana, a zarząd schroniska wystosował podziękowanie dla całej społeczności szkolnej.
Zwierzaki z zamojskiego schroniska dziękują za wielkie serca najwdzięczniej jak mogą, czyli merdają ogonkami i mrugają przeciągle.
Mamy II miejsce w konkursie
„Zwierzęta zamojskich parków krajobrazowych w naszym zoo”.
Skład naszej zwycięskiej drużyny:
Weronika Bździuch, Gabrysia Kawa, Julka Gac, Gabrysia Dudek , Julka Kyc.
18 grudnia odbył się w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera II etap konkursu wiedzy ekologicznej „Zwierzęta zamojskich parków krajobrazowych w naszym zoo”.
Trzy zwycięskie drużyny zostały zaproszone do rywalizacji i wspólnej zabawy na terenie ZOO. Nasi uczniowie z wielkim zapałem rozwiązywali zagadki przygotowane przez dział dydaktyki. Cieszyli się z wykonanych zadań i z dumą przyjęli wiadomość o uplasowaniu się na drugim miejscu.
Nasi uczniowie zostali wyróżnieni i nagrodzeni. GRATULUJEMY i życzymy sukcesu.
Dnia 21 I 2016r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie mówiące o tolerancji i przyjaźni pt. „Kolczasta przyjaźń”. Główny bohater Jeżyk z racji swojej odmienności jest wyśmiewany przez innych. Nie może z nikim się zaprzyjaźnić.
Odmienność w wyglądzie czy ubiorze staje się często przyczyną wielu dziecięcych dramatów. Postać Jeżyka pokazuje w jaki sposób przezwyciężać uprzedzenia i zdobyć szacunek innych, jak wyeliminować swoje kłopoty w relacjach z otoczeniem.
KONKURS BOŻONARODZENIOWY
Dnia 17 grudnia 2015 roku odbyło się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Bożonarodzeniowego Konkursu Plastycznego. Nasza szkoła zdobyła aż 3 nagrody.
I miejsce Hanna Tomaszewska (kategoria stroik)
II miejsce Julia Gac (kategoria stroik)
I miejsce Gabriela Dudek (kategoria kartka)
MIKOŁAJKI 2015
Udało nam się przejść do II etapu konkursu ekologicznego
„Zwierzęta zamojskich parków krajobrazowych w naszym zoo”.
W pierwszym etapie konkursu wzięło udział 13 szkół podstawowych zgłaszając w sumie 65 uczniów z klas IV-VI.
W dniu 20.11.2015 o godz.10.00 uczennice naszej szkoły rozwiązywały zadania konkursowe przygotowane przez Dział Dydaktyczny ZOO i pracowników Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego Zamość.
Komisja konkursowa najwyżej oceniła prace uczniów ze szkół:
1. Szkoła Podstawowa nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu
2. Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Bełżcu
3. Szkoła Podstawowa w Wielączy
Nasza szkoła przeszła dalej, jesteśmy z siebie dumni.
Pięcioosobowa reprezentacje naszej szkoły została zaproszona do udziału w drugim etapie konkursu dnia 18.12.2015 roku.
ANDRZEJKI 2015
Tegoroczna impreza andrzejkowa podzielona została na dwa etapy. Uczniowie kl. O-III bawili się w godzinach porannych, natomiast uczniowie kl. IV-VI swoją zabawę mieli wieczorem. Nie zabrakło tradycyjnych wróżb, które cieszyły się dużym zainteresowaniem np. przekłuwanie serca z imionami, wróżba z kubeczkami. Można było poznać imię przyszłego męża lub żony. Najwięcej emocji wzbudziła wróżba z butami wskazująca, która z dziewcząt pierwsza wyjdzie za mąż i który chłopiec pierwszy się ożeni. Wszystkie wróżby traktowane były jako dobra zabawa i poznanie tradycji andrzejkowych. W trakcie dyskoteki miał miejsce słodki poczęstunek.
Bawimy się i uczymy w klasie I
Nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji "Czytam sobie w bibliotece". W ramach współpracy z Miejsko - Gminną Biblioteką w Szczebrzeszynie pani Magdalena Tomaszewska czytała przedszkolakom piękne, nieznane dotąd bajki. Odbyły się już dwa spotkania, podczas których pani bibliotekarka nagrodziła dzieci okolicznościowymi dyplomami.
Uczniowie klas IV – VI dn. 3 XI 2015r. wraz z opiekunami p.Urszulą Gomuła i p.Ewą Dudek obejrzeli ciekawy spektakl pt. „To nie była Wigilia „ w ZDK w Zamościu.
Spektakl pokazał dzieciom różne możliwości rozwiązywania konfliktów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że było to bardzo ciekawe przedstawienie. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do szkoły.
Również 3.XI. 2015r. uczniowie klas 0 – III wyjechali pod opieką pani dyrektor Jadwigi Sokół oraz wychowawczyń: pani Ali Kołodziejczyk i pani Anny Malinowskiej na spektakl teatralny pt.: „Najsilniejszy motyl świata i magiczne drzewo" do MDK w Zamościu.
Uczniowie naszej szkoły próbowali swoich sił w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Lubelskiego Kuratora Oświaty we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Siedmiu uczniów z klasy V i VI brało udział w konkursie ortograficznym, historycznym, matematycznym, przyrodniczym oraz z języka polskiego i angielskiego.
Do etapu okręgowego (powiatowego) zakwalifikowali się następujący uczniowie:
- Konkurs ortograficzny – Julia Kyc kl. VI, Michał Warchoł kl. VI
- Konkurs z języka angielskiego – Julia Kyc kl. VI
- Konkurs historyczny – Julia Kyc kl. VI
Cieszymy się z osiągniętych wyników, życzymy powodzenia w konkursach na etapie okręgowym!
Od dnia 23 października 2015 r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny biorą udział w zajęciach doskonalących naukę pływania na krytej pływalni w Zamościu.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
W dniach 16-17 czerwca odbył się egzamin na kartę rowerową. Uczniowie klasy IV w 100 % zaliczyli część teoretyczną i praktyczną egzaminu.
Gratulujemy zdobycia pierwszego prawa jazdy jakim jest karta rowerowa
19 maja 2015 r. w sali widowiskowej MDK w Szczebrzeszynie uczniowie klasy pierwszej oraz pięcio-sześcio latki wystąpiły w bajce pt. „O Borsuku Samotniku”. Bajkę przygotowały p. Małgorzata Grzebieluch i Anna Malinowska. Było to wielkie przeżycie dla dzieci. Najpierw zapoznały się z tekstem bajki, wyodrębniały postacie, a potem dokonano przydziału ról małym aktorom, pamiętając o tym, aby nikt nie został pominięty. Rodzicie wykonali piękne stroje dla swoich dzieci. Treść bajki przeplatała się z piosenkami i tańcami. Występ nagrodzono gromkimi brawami.
Dnia 21 maja 2015r. w Zwierzyńcu odbył sięI Powiatowy Przegląd Teatrzyków Obcojęzycznych w ramach innowacji pedagogicznej pt: „Drama sposobem na języki obce” w którym nasi uczniowie z klasy IV i V zajęli I miejsce przedstawiając bajkę w języku angielskim pt: „Calineczka”.
Gabriela Dudek zajęła I miejsce w etapie regionalnym
V-go Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Bezpiecznie na wsi - zwierzaki to nie pluszaki"
Podziękowano również p. dyrektor Jadwidze Sokół oraz nauczycielom za umożliwienie dzieciom wzięcia udziału w konkursie, a także za wszechstronną pomoc udzieloną im w wykonaniu prac. Mając nadzieję , że wspólne działanie wynikające z troski o dzieci będzie skutkowało podniesieniem świadomości zagrożeń występujących w gospodarstwach rolnych rodziców, a tym samym wpłynie na zmniejszenie liczby zdarzeń wypadkowych z ich udziałem.
Dnia 29.03.2015r w Niedzielę Palmową uczniowie naszej szkoły brali czynny udział w uroczystej mszy św. z palmą, którą wykonali w szkole pod okiem pani Ewy Dudek. |
Lekcja otwarta prowadzona przez p. M. Grzebieluch
Dnia 24.03.2015r w grupie 5-6 latków odbyły się zajęcia otwarte. W spotkaniu wzięli udział: p. dyr. Jadwiga Sokół, rodzice, i dzieci . Zajęcia przygotowała i poprowadziła p. Małgorzata Grzebieluch.
W naszej szkole są realizowane programy antynikotynowe m. In. „ Czyste powietrze wokół nas”. Celem zajęcia było zapoznanie dzieci i rodziców ze skutkami palenia papierosów. Rodzice czynnie zostali włączeni w działania podjęte przez dzieci. Wspólnie wykonali” papierosiaki „ - straszaki które zabrali ze sobą w celu ostrzeżenia, że w tym domu się nie pali. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze.
Dnia 26.03.2015r odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Pożarniczej. Gminę Szczebrzeszyn reprezentował zdobywca I miejsca Michał Warchoł |
Od dnia 20.03.2015r. uczniowie naszej szkoły kontynuują zajęcia na krytej pływalni w Zamościu |
Dnia 12.03.2015r. w Krasnobrodzie Gabriela Dudek zajęła II miejsce w Eliminacjach Powiatu Zamojskiego XVII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY "Bezpieczeństwo i rozwaga- tego od Ciebie każdy wymaga!"
Podsumowanie konkursów, w których licznie wzięli udział uczniowie naszej szkoły
Dnia 19.12.2014r odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Ilustracja Mojej Ulubionej Książki" zorganizowanego przez Miejsko-Gminną Publiczną Bibliotekę w Szczebrzeszynie.
- I miejsce zajęła Weronika Bździuch
- Wyróżnienie zdobyła Katarzyna Dołba.
Dnia 18.12.2014r w Szczebrzeszynie odbyło się podsumowanie Konkursu Plastycznego o tematyce Bożonarodzeniowej.
Uczniowie w kilku kategoriach zdobyli wysokie miejsca.
- I miejsce Bartosz Rycko
- I miejsce Gabriela Dudek
- I miejsce Julia Gac
- III miejsce Hanna Tomaszewska
- III miejsce Izabela Wróbel
- III miejsce Agata Sikora
Dnia 12.12.2014r odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Bezpieczni na Drodze".
Kamila Momot, Gabriela Kawa i Gabriela Dudek otrzymały nagrody i dyplomy.
Dnia 19.12.2014r uczniowie klas V i VI zorganizowali wigilię, na którą zaprosili Grono Pedagogiczne i pracowników obsługi szkoły.
Dnia 05.12.2014 r. naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Wszystkie dzieci dostały prezenty, co oznacza, że wszystkie były bardzo grzeczne.
Dnia 04.12.2014 r. odwiedziły nas panie pracujące w zamojskim ZOO. Odbyła się pogadanka na temat gadów, a następnie panie zaprezentowały pytona królewskiego. Dzieci mogły z bliska popatrzeć i dotknąć węża.
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Pani Magdalena Tomaszewska z Miejskiej Biblioteki w Szczebrzeszynie poprzez czytanie najmłodszym dzieciom 3-4 latkom oraz 5-6 latkom, zaszczepia zamiłowanie do książek.
Nasz szkolna świetlica jest pełna nowych, kolorowych, pięknych mebli i zabawek. Każdy z nas ma tu swój ulubiony kącik do zabawy.
W podróż do krainy, którą obecnie pokrył kurz minionych wieków, do czasów średniowiecznych rycerzy i dam dworu przeniosła nas grupa artystyczna Rekonstrukto. Żywa lekcja historii była interesująca opowieścią o rycerskich zwyczajach, ich uzbrojeniu, ekwipunku, kodeksie. Mieliśmy możliwość przejść próbę ciężkiego miecza, przeżyć pasowanie na rycerza, zakuwanie w dyby. Podczas turnieju rycerskiego walczyliśmy o damy swojego serca.
PLAC ZABAW
udział w apelu z okazji Wszystkich Świętych. Wystawiono montaż słowno - muzyczny
przygotowany przez p. Małgorzatę Grzebieluch i uczniów kl. I VI. Refleksje jakie się nasunęły w czasie słuchania wierszy i piosenek utrwaliły
wszystkich w przekonaniu, że trzeba pamiętać o tych, którzy odeszli.
Porządkowanie grobów przed dniem 1 listopada
Wyróżnieni w VII Konkursie Wymowy Polskiej
Szymanek Milena, Małecki Mikołaj, Magdziarz Mateusz, Dudek Gabriela
III miejsce Dziadosz Daniel,
Teatrzyk- Bezpieczni w sieci
Dzień Chłopaka
Nowa sala dla przedszkolaków