Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne
Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne dla klas I – III, które realizuje program „Moja Mała Ojczyzna”
WIELĄCZA WIEŚ JAKICH MAŁO
Dnia 19 marca klasy II - VI uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do zamojskiego Arsenału. Wyjazd do Zamościa odbył się w ramach programu "Moja Mała Ojczyzna" i został zorganizowany przez panią Alę Kołodziejczyk. W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał uczniowie zwiedzili wystawę stałą – Arsenał zamojski od XVI do XIX wieku. Poznali system fortyfikacji i umocnień twierdzy Zamość i podziwiali jedne z ważniejszych bram twierdzy: bramę Szczebrzeszką i bramę Lubelską Starą.
W ramach programu Moja mała Ojczyzna, który realizowany jest przez Panią Alą Kołodziejczyk wybraliśmy się do Zamościa. Oprócz lekcji multimedialnej pt. „Bajki, baśnie i legendy” odwiedziliśmy galerię BWA, gdzie mieliśmy możliwość oglądać wystawę sztuki współczesnej oraz prace konkursowe „Zamość – moje miasto”. O tym czym jest Biuro Wystaw Artystycznych opowiadał nam dyrektor tej placówki mieszczącej się na Rynku Starego Miasta z okazałym Ratuszem. Obok na tzw. Rynku Wodnym podziwialiśmy nowoczesną fontannę. Zachwycił nas również Miejski Park w jesiennej kolorystyce.
Oglądamy wystawę sztuki współczesnej w zamojskiej galerii BWA |
Postanowiliśmy poznać zakątki, walory turystyczno- krajoznawcze i historyczne naszej najbliższej okolicy w myśl zasady „ Poznawanie kraju i świata rozpoczynajmy od własnego środowiska”. Wybraliśmy się na wycieczkę w najbliższą okolicę naszej szkoły aby dowiedzieć się, że pierwsze wzmianki o wsi Wielącza pochodzą z 1425 roku. Wieś należała do włości szczebrzeskich. Już w XVI wieku został ufundowany pierwszy kościół. We wsi również działała pierwsza szkoła parafialna. W 1593 roku Wielącza stała się własnością Hetmana Jana Zamoyskiego. W latach 1822-26 Zamoyscy wybudowali kolejny kościół murowany. Była to kaplica, która powstała w wyniku starań ordynata u samego cara. Miała ona pełnić funkcję nekropolii dla rodu Zamoyskich, którzy swą siedzibę mieli w pobliskim Klemensowie. Jednak tak się nie stało i kościół w Wielączy pozostał kościołem parafialnym, przebudowanym w latach 80 XIX w. Jest to kościół jednonawowy, neogotycki – jedna z najstarszych świątyń tego typu zachowanych na ziemiach polskich. Na drzwiach kościoła znajduje się herb Zamoyskich „Jelita” Obok kościoła usytuowana jest neogotycka dzwonnica. Kościół obecnie nie jest użytkowany, nowy znacznie większy kościół zbudowano w latach 1985-89.
Nasze zdjęcia z wycieczki i legenda o powstaniu herbu” Jelita” znalazły się również na gazetce SKKT.
5 marca 2014 roku odbyło się spotkanie z Przewodnikiem Turystycznym p. Kingą Kołodziejczyk, która opowiedziała nam o zawodzie przewodnika i zabrała nas na wirtualną wycieczkę po najbliższej okolicy. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę o ciekawe fakty z historii naszej miejscowości i historii sztuki.
Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne SKKT przy Szkole Podstawowej w Wielączy działa od września 2004 roku. Opiekunem koła jest pani Ala Kołodziejczyk. Celem pracy koła jest propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijanie zainteresowań turystyczno – krajoznawczych. Uczniowie poznają walory naszej okolicy, regionu i kraju uczestnicząc w wycieczkach szkolnych i rajdach organizowanych przez PTTK w Zamościu („Spotkanie z wiosną”, „Pieczony Ziemniak”, „Rydz na patelni”). Spotykają się z przewodnikami turystycznymi, instruktorami krajoznawstwa. Poznają odznaki turystyki pieszej i zasady ich zdobywania. Współorganizują apele, imprezy ( Sprzątanie Ziemi, Dzień Ziemi, Zbiórka surowców wtórnych), konkursy szkolne i prezentacje multimedialne o tematyce turystycznej i ekologicznej. Co roku 27 września obchodzony jest uroczyście Światowy Dzień Turystyki. SKKT posiada własny zbiór przewodników, czasopism, publikacji i plakatów o tematyce krajoznawczej. Prowadzona jest kronika koła i gablota informacyjna o działalności SKKT w Wielączy.
Poznajemy najbliższą okolicę.
Podziwiamy krajobraz łąk wczesną wiosną. | Znaleźliśmy pierwszą stokrotkę. |
Zakwitły już bazie wierzbowe. | Obserwujemy krzew leszczyny. |
Wraz z początkiem kwietnia poszukiwaliśmy wiosny, która w tym roku przyszła żółwim krokiem, a teraz bawi się z nami w chowanego. Trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte, żeby ją w ogóle dostrzec. Na wycieczkę wybrała się kl. I z panią Alą Kołodziejczyk.
Sprawdzamy czy przyleciały bociany.